Matura chemia może sprawić, że przed uczniem szkoły średniej (a właściwie po maturze już absolwentem) otworzą się drzwi na kierunki medyczne. Chociaż, z dobrym wynikiem na maturze można startować również na kierunki, które typowo będą związane z chemią, biologią. Chyba ciężko wymienić za jednym razem wszystkie kierunki, gdzie będzie można się udać, jeżeli tylko matura zostanie zdana z pozytywnym wynikiem. Zanim przyjdzie czas na wybór kierunku studiów, trzeba przyłożyć się do tej nauki. Co będzie nie lada pomocą, jeżeli chodzi o naukę do egzaminu dojrzałości z chemii?

Chemiczna wyprawka dla ucznia

Już na początku ostatniej klasy szkoły średniej uczeń wspólnie ze swoimi rodzicami powinni pomyśleć o tym, aby skompletować – nazwijmy to – chemiczną wyprawkę. W jej składzie powinny znaleźć się:

  • zbiory zadań – tak, chemia to związki chemiczne, ale nie można zapomnieć o tym, że równie często ma się do czynienia z zadaniami. Tak, takimi, które rozwiązuje się jak na matematyce – aczkolwiek wszyscy zdają sobie sprawę, że chodzi o zagadnienia chemiczne. Zbiory zadań są pomocne po to, ab zapoznać się z takimi zagadnieniami, jak stechiometria równań, wydajność reakcji, pH, stan równowagi, itd.
  • arkusze maturalne – czy ktoś w ogóle wie jak wygląda egzamin? Sam arkusz? Całkiem możliwe, że nie, dlatego dopóki jest taka możliwość, należy zapoznać się z tą tematyką. W szczególności, że każdego roku, na sklepowych półkach pojawiają się arkusze maturalne, które bazują na tym, z czym musiały stykać się poprzednie roczniki.
  • karty wzorów i stałych fizykochemicznych – to właśnie na tej podstawie poznaje się m.in. układ okresowy. Są też inne tablice, które stanowić mogą nie lada pomoc. Nie można o tym zapominać, ponieważ na tych właśnie kartach znaleźć można najważniejszą, podstawową wiedzę.
  • repetytoria chemiczne – czyli cała wiedza w pigułce. Jeżeli czegoś nie wiesz lub nie jesteś pewien, to całkiem możliwe, że wszystko zostanie bardzo dokładnie omówione w porządnym repetytorium.